انتخاب نام دامنه مناسب

انتخاب نام دامنه مناسباز اهمیت ویژه ای برخوردار است و اینکار می تواند بسیار هیجان انگیز و لذت بخش باشد. نام مناسب باعث تبلیغ وب سایت و افزایش بازدیدکنندگان از طریق مختلف مانند تایپ مستقیم، جستجو در موتورهای جستجوگر و تبلیغ دهان به دهان وب سایت می شود.

انتخاب نام دامنه مناسب میتواند به سرعت اعتماد بازدیدکننده را جلب نماید و در نتیجه باعث بازدهی بیشتر وب سایت شود. اما اگر شما یک نام نامناسب را انتخاب کنید، دچار مشکل خواهید شد.

بررسی ها نشان می دهند نام دامنه بر روی سئو سایت تاثیر گذار است. اما چطور؟ آیا راه حل خاصی وجود دارد که بوسیله آن بتوانیم نام مناسبی را برگزینیم تاسئو و بهینه سازی سایتخود را بهبود دهیم؟

نحوه انتخاب نام دامنه مناسب

برای انتخاب نام دامنه مناسب، معیارهای درست و غلطی وجود دارد که باید آنها را در نظر داشته باشید چون در موفقیت وب سایت شما بسیار موثر خواهند بود. در اینجا سعی شده به نکات مهمی که باید در انتخاب یک نام دامنه مناسب برای سئوی بهتر در نظر داشته باشید اشاره شود:

نام دامنه خود را بر اساس exact-match domain انتخاب نکنید

کسانی که در زمینه سئو سایت تازه کار هستند این تصور را دارند که نام دامنه باید حتما بر اساس EMD باشد. از نگاه سئو SEO، یکی از نکات مهمی که باید در انتخاب نام دامنه مناسب به آن توجه کنید استفاده از نام های کلیدی حاصل از نتیجه تحلیل کلمات کلیدی کسب و کار در نام سایت است، اما اینکار را باید به شیوه درستی انجام دهید.

از آنجایی که برای خیلی ها سوال پیش آمده که Exact Match Domain یا EMD چیست؟ می خواهم در مورد این پارامتر توضیحی بدهم.

EMD

EMD به معنی ثبت دامنه دقیقا با همان نام کلمه کلیدی است. به عنوان مثال ثبت دامنه mobile-sales.ir دقیقا مشابه ترجمه انگلیسی عبارت فروش تلفن همراه است و میتواند امتیاز مناسبی از این جهت دریافت کند. بنابراین Exact Match Domain به معنی وجود یک دامنه با نام کلمه کلیدی خاص است که یکی از پارامترهایی است که باید برای آن اهمیت قائل شد.

شاید از خود بپرسید چرا اینکار از طرفی خوب است و از طرفی بد؟ بگذارید با یک مثال پاسخ این سوال را بدهم. فرض کنید شما تصمیم دارید سایتتان را بر اساس عبارت ویجت های ارزان قیمت فوق العاده awesome cheap widgets در رتبه بالا قرار دهید. اگر شما بر اساس EDM عمل کنید نام وب سایت شما چیزی شبیه این www.awesomecheapwidgets.com خواهد بود.

شاید ظاهرا به نظر برسد که اینکار عالی است و کلمات کلیدی زیادی در آن استفاد شده و در سئو تاثیری خوبی دارد ولی اینطور نیست! چون به درستی این کار رو انجام نداده اید و این به تنهایی یعنی بدون محتوای مناسب، بدون بک لینک و غیره نمی تواند در بهبود سئو شما نقشی داشته باشد. شما نباید تمامی کلمات کلیدی را در نام دامنه وب سایتتان به کار بگیرید.

شاید از خودتان بپرسید پس راه حل چیست و چگونه باید یک نام مناسب برای دامنه انتخاب کرد؟

استفاده از برند خود به عنوان نام دامنه

یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب یک نام دامنه مناسب، هم نام بودن نام دامنه با برند تجاری شما می باشد، چرا که هر زمان افراد به وب سایت شما فکر میکنند بی اختیار نام تجاری آن را به یاد می آورند. اما جدا از همه این مسائل یک دلیل مهمتری وجود دارد که چرا باید از نام برند یا تجاری خود به عنوان نام دامنه استفاده کنیم؟

سیگنال تجاری (Brand Signals) چیست؟

به هر نوع اشاره ای از نام برند (کسب و کار) شما یا نام وب سایت شما در دنیای وب گفته می شود. این موضوع به طور قابل توجهی در بهبود سئو سایت اهمیت فراوانی دارد. به معنای دیگر چشم گیر کردن یک برند فراتر از سئو است. آنها بیشتر از اینکه بر روی سئو سایت تاثیرگذار باشند بر روی رتبه صفحات سایت (PR) تاثیرگذارند.

برخی از سئوکاران روزی را آرزو می کنند که دیگر بک لینک ها اهمیتی نداشته باشند و کلمات کلیدی دیگر مطرح نباشند. آن ها روزی را آرزو می کنند که یک برند خودش یک فاکتور تعیین کننده در رابطه با حضور یک سایت، در نتایج جستجو باشد. ما هنوز به این نقطه نرسیده ایم اما چشم گیر کردن یک برند به خودی خود یک گام در این مسیر محسوب می شود.

برای چشم گیر کردن یک برند شما نباید به فعالیت هایی بپردازید که تنها مربوط به سئو یا تنها مربوط به کیفیت محتوا می شود. به جای آن شما باید بر روی فعالیت های گسترده در زمینه شغل و حرفه خود تمرکز کنید. تا زمانی که شما یک سایت محبوب داشته باشید که محتوای عالی تولید میکند و کاربران شما از سایت شما لذت می برند شما اصولا نباید تاثیرات منفی در رتبه سایت خود ببینید.

حال اگر شما شروع به نوشتن مطالب نامرتبط کنید و از طرفی هم بهترین نام را برای برند خود انتخاب کرده باشید و این نام با کلمات کلیدی شما نیز هیچ تطابقی نداشته باشد، آنگاه شما مورد هدف گوگل قرار خواهید گرفت.

امروزه برای موتورهای جستجو و ماشین هایی که الگوریتم ها را فرا می گیرند هویت یک برند فوق العاده مهم است. تقریبا به جز کلمات کلیدی نام یک برند شامل همه چیز می شود.

این مطلب به شما نمی گوید که چطور نامی را برای برند خود انتخاب کنید. اما باید بدانیم که دو موضوع، یعنی نام دامنه و نام برند همیشه در هم تنیده شده اند.

انتخاب پسوند دامنه com.

نوع پسوند سایت شما یا همان نام دامنه سطح بالا (TLD) دارای اهمیت است که امروزه متداول ترین آن .com است. ممکن است دلایل خوبی برای انتخاب یک TLD دیگر وجود داشته باشد اما دقت کنید.برخی از TLDها مانند biz. و us. همراه با اسپم هستند.

TLD شما تاثیر منفی مستقیمی بر روی رتبه شما نخواهد داشت. اما انتخاب یک TLD اشتباه می تواند شما را با سایت های با رتبه پایین هم رده کند که این موضوع می تواند به طور منفی بر روی سئو سایت شما اثرگذار باشد.

پسوند دامنه از لحاظ نوع فعالیت وب سایت و اعتبار دامنه حائز اهمیت است. در کشورهای مختلف بعد از پسوندهای معروف (COM, .ORG, .NET.) پسوند کشورشان از جایگاه بالایی برخوردار است مثلا در کشور ما IR. پسوند ملی بوده و از دو لحاظ اهمیت دارد، یک: دامنه های جالب رزرو نشده در آن بیشتر است دو: احتمال هک دامنه و از دست رفتن دامنه در آن کمتر است.

سعی کنید برای وب سایت های ملی و داخلی از دامنه ir. و برای امور بین المللی از دامنه های com .net .org. استفاده نمایید. پسوند (com.) معتبرترین و پرطرفدارترین پسوند دنیا محسوب شده و ازنظر میزان ثبت، فروش و قیمت گذاری از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

(com.)

مخفف (Commercial) به معناي تجاري است، وب سایت هایی كه به شكلي به اموري مانند خریدوفروش، معرفي محصولات، خدمات و مانند آن مربوط می باشند، از این پسوند استفاده می کنند. اگرچه امروزه بسياري از وب سايت هاي همه منظوره نيز از نوع (com.) تعريف مي شوند.

(net.)

مخفف (Network) است که اين نوع دامنه معمولاً توسط شبكه ها (مثل شبكه هاي اطلاع رسانی، شبكه هاي اينترنتي و موارد مشابه) كه غالباً فعاليت غیرتجاری (نه در همه موارد) دارند مورداستفاده قرار مي گيرند.

(Org.)

مخفف (Organizations) است که اين دامنه معمولاً توسط مؤسسات و سازمان هاي غیرانتفاعی كه غالباً فعاليت غیرتجاری دارند مورداستفاده قرار مي گيرند.

(ir.)

مخفف (iran) معرف نام کشورمان ایران و پسوند ملّی است.

همچنین اگر تصور مي كنيد كه نام دامنه انتخابي شما بخصوص از زمان شروع فعاليت وب سايت، ممكن است با پسوندهاي ديگر توسط افراد مختلف به ثبت برسد، همزمان با ثبت پسوند اصلي پسوندهاي مهم و رايج ديگر را نيز به ثبت برسانيد.

به عنوان مثال اگر دامنه خود را با پسوند (com.) انتخاب نموده ايد، پسوندهاي (net.) و (org.) را نيز ثبت و اگر تمامي و يا بخشي از فعاليتوب سايت به ايران مربوط مي شود پسوند (ir.) را نيز به آن اضافه نمایید، اين عمل موجب مي شود تا در آينده وب سايت شما كه با صرف هزينه و وقت ايجاد شده است با وب سايت ديگري با همان نام، توسط مخاطبين اشتباه نشود.

از اعداد استفاده نکنید:

زمانی که فردی نام یک دامنه را می شنود، او ممکن است نداند که آیا آن را باید به صورت عددی بنویسد یا رقمی بنویسد به عنوان مثال: NumberOneRanking.com می تواند Number1Ranking.com نیز باشد.

استفاده از اعداد اعتبار دامنه را کاهش داده و احتمال سئو استفاده با دامنه های مشابه را افزایش می دهد. اعداد بیشتر به عنوان جایگزین کلمات مشابه استفاده می شود که باعث کوتاهی دامنه و زیبایی استایل دامنه می شود، پس غیر از موارد خاص بهتر است از اعداد چشم پوشی نمایید.

املای روان و صریح:

املای نام دامنه شما بهتر است به گونه ای باشد که به صورت شفاهی به راحتی قابل انتقال و یا حداقل نیاز به هجی (SPELL) کمتری داشته باشد.

از این که کلمات را با قصد قبلی با غلط املایی بنویسید اجتناب کنید: این کار ممکن است به ظاهر یک خلاقیت در برند یا نام دامنه شما به نظر برسد. اما معمولا نتیجه مع می دهد. مردم وقت زیادی ندارند تا نام دامنه شما را آن طوری که شما به شیوه خودتان ابداع کرده اید، پیدا کنند و درست بنویسند. غلط املایی داشتن به صورت عمده یکی از مواردی است که باعث گیج شدن مخاطب می شود و کار را بدتر می کند.

ترکیب چند کلمه با یکدیگر به شکل صحیح:

به نظر می رسد که این امر تبدیل به یک عادت شده است. Quicksprout, Kissmetrics, HelloBar نمونه هایی از این دست هستند که البته به نظر می رسد بدون هیچ مشکلی درست کار می کنند. فقط به این نکته توجه کنید که کلمات ترکیب شده باعث تفسیر اشتباه نخواهد شد. دامنه های ترکیبی که از دو یا چند کلمه با معنا تشکیل شده باید از نظر دستور زبان به شکل صحیح در کنار هم قرار گیرند.

نکته: در بعضی از دامنه ها از (S) استفاده می شود. میدانیم که حرف (S) در آخر کلمات نشانگر جمع است ولی در بعضی اوقات در دامنه ها به شکل صحیح استفاده نمی شود.

استفاده از خط فاصله بین کلمات:

کاربران خیلی راحت فراموش خواهند کرد که آیا از خط فاصله باید استفاده کنند یا خیر. یا اینکه در صورت وجود خط فاصله چه وقت و کجا در نام دامنه از آن استفاده کنند. استفاده از خط فاصله معمولا در لینک های چند کلمه ایی که در داخل سایت قرار دارند، مناسب هستند. ولی برای نام دامنه سایت چندان جالب به نظر نمی رسند.

کوتاه بودن نام دامنه:

هر نامی که تعداد حروف آن از پانزده حرف فراتر رود خیلی بلند محسوب می شود.کم تعداد بودن حروف یک دامنه از چند لحاظ مورد اهمیت است. دامنه های کوتاه به یادماندنی هستند و خود باعث تبلغ دهان به دهان آدرس وب سایتتان می شود و از همه مهمتر موتورهای جستجو به دامنه های کوچک تر بیشتر اهمیت می دهند.

دوستان عزیز بنده سعی کردم در این مقاله به طور ساده و روان به تشریح انتخاب نام دامنه مناسب و تاثیر آن در سئو سایت بپردازم. امیدوارم از خواندن این مقاله خسته نشده باشید و برایتان مفید واقع شده باشد و همچنین به سوالاتی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شده باشد پاسخ داده باشم. اگر هر گونه سوالی در مورد این مطلب آموزشی و سایر مطالب آموزش سئو و دوره آموزش طراحی سایت برایتان پیش آمده می توانید آن را در بخش نظرات اعلام نمایید.

منبع: اف تی سنتر

آموزش کار با وردپرس

طراحی فضای آموزشی 2

طراحی فضای آموزشی

دامنه ,سایت ,یک ,وب ,استفاده ,برند ,نام دامنه ,وب سایت ,می شود ,انتخاب نام ,سایت شما ,exact match domain ,غالباً فعاليت غیرتجاری

مشخصات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

otaku ronia42 hyfulmepa robaiiat kavirneginrt emampl dabragistju khabeman nantiosela shabnamfkhiyale